PERSONAL TRAINING NEDİR?

Personal Training; profesyonel eğitmenler tarafından kişiye özel egzersiz programları hazırlanarak, antrenman süresince eğitmen ile bire bir uygulanmasıdır.

Personal Trainer  (kişisel spor koçu); kişilerin farklı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için egzersiz planı hazırlarken, standart programlardan farklı olarak; üyenin sağlık durumu, fizyolojik durumu, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları (PAR-Q testi) ve psikolojik durumu (sinirli, mutsuz, çabuk sıkılan vb...) dikkate alınarak, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda egzersiz programı hazırlanır.

Çalışmaların tüm detayları kişiye özel bir dosyada saklanır. Periyodik ölçümler ve testler yaparak gelişim takip edilir. Hedeflenen sonuca ulaşmanın anahtarı, kişilerin antrenman programlarına düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamalarına bağlıdır. Personal trainer bütün bunların aksamadan yapılması için kişilerin motivasyonunu en yüksek seviyede tutar, ayrıca kişilerin beklentileri doğrultusunda yaşam kalitelerini yükseltecek alışkanlıklar kazandırır. Böylece hedeflenen sonuca ulaşmak kaçınılmazdır.

Personal training uygulamasında amaç ;
Zaman kaybı olmadan, kişinin eğitmenle özel olarak yapacağı antrenmanlarla, günlük programına ve beslenmesine en uygun egzersiz programının oluşturularak yüksek performansla en iyi neticeyi kişiye en kısa zamanda kazandırmaktır. Personel Training’ in en önemli özelliklerinden biri de planlanması ve uygulanması zor olan fonksiyonel egzersizleri veya fitness egzersizlerinizi doğru ve güvenli yapabilme olanağı sunmasıdır. Fonksiyonel egzersizler birçok kas grubunuzu aynı anda ve doğru çalıştırabilmenizi sağlar. Bu özellik, hedeflerinize ulaşmanızda en önemli silahlarınızdan biri olacaktır.

 

Personal Training ile;

-Hatasız çalışma imkanı,

-Egzersiz motivasyonunu arttırmak,

-Hamilelik sonrası alınan kiloların ayarlanması,

-Olası sakatlık risklerinden olabildiğince uzaklaşmak,

-Kişinin o günkü durumuna göre programın akışının değiştirilebilme imkânı,

-Sakatlıkların iyileşme süreçlerinin hızlanması,

-Herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin bizim birebir gözlem altında çalışma imkânı,

 -İstenilen forma daha kısa zamanda ulaşmak (sağlıklı bir şekilde zayıflamak, duruş bozukluklarını gidermek, fit bir vücuda sahip olmak).